Home | Divisions | UMP Modifieds | Kyle Bronson Wins On Night One Of 39th Annual Winternationals At East Bay Raceway Park
Kyle Bronson - Mike Horne photo

Kyle Bronson Wins On Night One Of 39th Annual Winternationals At East Bay Raceway Park

Kyle Bronson - Mike Horne photo
Kyle Bronson – Mike Horne photo

TAMPA, FL……1/29/15……Kyle Bronson of nearby Brandon, Florida won the opening night of the 16th Annual Open Wheel Modified feature in convincing fashion leading all but the first three laps of the 25 lap event which paid $l,500 to win, kicking off East Bay Raceway Park’s 39th Annual Winternationals.

Last year was his first-ever win at the track and he admitted to announcer Chris Stepen in victory lane that he has his eyes set on Saturday night’s $5,000 prize. He masterfully drove Jarod Landers car powered by a Degado engine to a margin on victory of 1.612 seconds over 5th starting Devin Gilpin who finished second and Kevin Adams who started on pole after a 10-car re-draw and finished third.

“I have to thank my crew, Rodney, Timmy and Tom for their help. The harder tires I had on took a while to get traction, but they came through for our sponsors, said the happy winner, mentioning Brandon Ford and All Florida State Realty”.

Another outstanding drive was turned in by fourth place finisher David Reutimann who had started 12th and came on strong late in the race. Eleventh starter, Steve Miller was in the top five. Rounding out the top 10, it was Anthony Kinkade, Travis Varnadore, Richie Stephens, Roger Crouse and Shon Flanary.

An even field of 40 cars ran time trials, five heat races, two 12 lap B-Mains and the 25-lap feature. Another preliminary night is set for Friday with 75 laps for Saturday night’s finale.

Professional MotorSports Services

Modifieds 1/29/2015
A-Main:1. Kyle Bronson (Brandon, FL), 2. Devin Gilpin (Columbus, IN), 3. Kevin Adams (Cameron, WI), 4. David Reutimann (Sherrills Ford, NC), 5. Steve Miller (Tampa, FL), 6. Anthony Kinkade (Zanesville, OH), 7. Travis Varnadore (Dover, FL), 8. Richie Stephens (Salem, AL), 9. Roger Crouse (Plant City, FL), 10. Shon Flanary (Church Hill, TN), 11. Matt Miller (Tampa, FL), 12. Devin Dixon (Apollo Beach, FL), 13. Brad DeYoung (Wheatfield, IN), 14. Ray Bollinger (Kewanee, IL), 15. Cody Erickson (Ulen, MN), 16. Bill Howard (Apollo Beach, FL), 17. Austin Sanders (Seffner, FL), 18. Thomas Pratt (Dover, FL), 19. Allen Weisser (Peoria, IL), 20. Dale Mathison (Clearwater, MN), 21. Jason Gross (Cushing, WI), 22. Wayne Hammond (Tampa, FL), 23. Mike Potosky (Guys Mills, PA), 24. Michael Turner (Paris, TN)

B-Main 1:1. Anthony Kinkade (Zanesville, OH), 2. Brad DeYoung (Wheatfield, IN), 3. Dale Kelley (Dover, FL), 4. Nate Bregenzer (Lithia, FL), 5. Mike Weber (Cincinnati, OH), 6. Dave Baldwin (Perrysville, IN), 7. Brian Wilburn (South Portsmouth, KY), 8. Brett Kennard (South Shore, KY), 9. Adam Pockrus (Lowell, IN), 10. Thomas Pasek (Momence, IL)

B-Main 2:1. Mike Potosky (Guys Mills, PA), 2. Wayne Hammond (Tampa, FL), 3. Mavrick Varnadore (Dover, FL), 4. Rick Weekly (Buffalo, IL), 5. Dave Jamison (Peebles, OH), 6. Justin Galbreath (Chipley, FL), 7. Jerry Bruce (Dover, FL), 8. Brandon Yates (Gibsonton, FL), 9. Frank Lewis (Tampa, FL), 10. Todd Neiheiser (Panama City, FL)

Heat Race 1:1. Cody Erickson (Ulen, MN), 2. Roger Crouse (Plant City, FL), 3. Steve Miller (Tampa, FL), 4. Shon Flanary (Church Hill, TN), 5. Adam Pockrus (Lowell, IN), 6. Mavrick Varnadore (Dover, FL), 7. Dale Kelley (Dover, FL), 8. Todd Neiheiser (Panama City, FL)

Heat Race 2:1. Devin Gilpin (Columbus, IN), 2. Dale Mathison (Clearwater, MN), 3. David Reutimann (Sherrills Ford, NC), 4. Matt Miller (Tampa, FL), 5. Mike Potosky (Guys Mills, PA), 6. Anthony Kinkade (Zanesville, OH), 7. Rick Weekly (Buffalo, IL), 8. Brett Kennard (South Shore, KY)

Heat Race 3:1. Allen Weisser (Peoria, IL), 2. Ray Bollinger (Kewanee, IL), 3. Thomas Pratt (Dover, FL), 4. Michael Turner (Paris, TN), 5. Brian Wilburn (South Portsmouth, KY), 6. Brandon Yates (Gibsonton, FL), 7. Mike Weber (Cincinnati, OH), 8. Frank Lewis (Tampa, FL)

Heat Race 4:1. Richie Stephens (Salem, AL), 2. Travis Varnadore (Dover, FL), 3. Bill Howard (Apollo Beach, FL), 4. Jason Gross (Cushing, WI), 5. Wayne Hammond (Tampa, FL), 6. Brad DeYoung (Wheatfield, IN), 7. Justin Galbreath (Chipley, FL), 8. Thomas Pasek (Momence, IL)

Heat Race 5:1. Kevin Adams (Cameron, WI), 2. Kyle Bronson (Brandon, FL), 3. Devin Dixon (Apollo Beach, FL), 4. Austin Sanders (Seffner, FL), 5. Dave Baldwin (Perrysville, IN), 6. Dave Jamison (Peebles, OH), 7. Nate Bregenzer (Lithia, FL), 8. Jerry Bruce (Dover, FL)

Qualifying 1:1. Shon Flanary (Church Hill, TN), 2. Steve Miller (Tampa, FL), 3. Cody Erickson (Ulen, MN), 4. Todd Neiheiser (Panama City, FL), 5. Dale Kelley (Dover, FL), 6. Mavrick Varnadore (Dover, FL), 7. Adam Pockrus (Lowell, IN), 8. Roger Crouse (Plant City, FL)

Qualifying 2:1. Devin Gilpin (Columbus, IN), 2. Dale Mathison (Clearwater, MN), 3. Matt Miller (Tampa, FL), 4. David Reutimann (Sherrills Ford, NC), 5. Mike Potosky (Guys Mills, PA), 6. Rick Weekly (Buffalo, IL), 7. Anthony Kinkade (Zanesville, OH), 8. Brett Kennard (South Shore, KY)

Qualifying 3:1. Ray Bollinger (Kewanee, IL), 2. Allen Weisser (Peoria, IL), 3. Michael Turner (Paris, TN), 4. Thomas Pratt (Dover, FL), 5. Brian Wilburn (South Portsmouth, KY), 6. Frank Lewis (Tampa, FL), 7. Brandon Yates (Gibsonton, FL), 8. Mike Weber (Cincinnati, OH)

Qualifying 4:1. Travis Varnadore (Dover, FL), 2. Richie Stephens (Salem, AL), 3. Jason Gross (Cushing, WI), 4. Bill Howard (Apollo Beach, FL), 5. Wayne Hammond (Tampa, FL), 6. Thomas Pasek (Momence, IL), 7. Brad DeYoung (Wheatfield, IN), 8. Justin Galbreath (Chipley, FL)

Qualifying 5:1. Kyle Bronson (Brandon, FL), 2. Kevin Adams (Cameron, WI), 3. Devin Dixon (Apollo Beach, FL), 4. Austin Sanders (Seffner, FL), 5. Jerry Bruce (Dover, FL), 6. Dave Jamison (Peebles, OH), 7. Dave Baldwin (Perrysville, IN), 8. Nate Bregenzer (Lithia, FL),